Na świat przyszły wilki straszne jak z "Gry o tron". Stworzyli je naukowcy

Data publikacji: 08.04.2025 13:52
Ostatnia aktualizacja: 08.04.2025 14:00
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Wilki straszne były znacznie większe niż wilki szare, ich najbliżsi żyjący kuzyni
Wilki straszne były znacznie większe niż wilki szare, ich najbliżsi żyjący kuzyni, Autor - AI/shutterstock.com
Amerykańska firma biotechnologiczna ogłosiła, że za pomocą narzędzi inżynierii genetycznej stworzyła wilki, które posiadają cechy prehistorycznego, wymarłego ponad 10 tys. lat temu gatunku, wilka strasznego. Wilki straszne były znacznie większe niż wilki szare, ich najbliżsi żyjący kuzyni. W ostatnich latach zyskały popularność dzięki serialowi telewizyjnemu "Gra o tron".

Firma Colossal Biosciences zaprezentowała dwa szczenięta - Romulusa i Remusa - które przyszły na świat 1 października 2024 roku. Według dziennika "New York Times" jest jeszcze samica o imieniu Khaleesi, która urodziła się 30 stycznia 2025 roku..

Naukowcy z Colossal wyekstrahowali DNA wilków strasznych (Canis dirus) ze skamieniałych szczątków - z zęba sprzed 13 tys. lat i fragmentów czaszki sprzed 72 tys. lat, znalezionych na terenie Stanów Zjednoczonych. Następnie zmodyfikowali geny wilka szarego (Canis lupus) i przenieśli ten materiał genetyczny do komórki jajowej psa domowego.



Naukowcy są sceptyczni: może z wierzchu tak wgląda, ale...

Colossal Biosciences twierdzi, że stworzone przez nią wilki to "pierwsze na świecie zwierzęta skutecznie ożywione po wyginięciu". Niezależni naukowcy cytowani przez agencję Associated Press są jednak ostrożniejsi. "Obecnie można jedynie sprawić, że coś będzie z wierzchu wyglądało jak coś innego, a nie w pełni ożywiać wymarłe gatunki" - wskazał biolog z Uniwersytetu Buffalo Vincent Lynch. Podobne zdanie mają eksperci przepytani przez "New Scientist".



Jeden z najsłynniejszych prehistorycznych drapieżników

Wilk straszny to wymarły gatunek ssaka z rodziny psowatych, jeden z najsłynniejszych prehistorycznych drapieżników północnoamerykańskich, obok kota szablozębnego (Smilodon fatalis). Żył w późnym plejstocenie (125-10 tys. lat temu). Canis dirus ważył średnio 68 kg. Jego zęby były większe i lepiej przystosowane do cięcia niż wilka szarego; zwierzę dysponowało też większą siłą zgryzu kłów niż jakikolwiek współczesny wilk. Wilki straszne polowały grupowo, żywiły się: końmi, leniwcami, mastodontami, bizonami.


Czytaj także:

Colossal Biosciences/PAP/kk

Muzyka Nocą
Muzyka Nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.